اثرگذاری برجام بر گردشگری ایران از چند جهت

چهارگوشه گردشگری در آوردگاه برجام


 برجام-و-گردشگری

کارشناسان معتقدند که برجام فصل جدیدی را در صنعت گردشگری ایران گشوده است؛ فصلی که می‌تواند به سکوی پرتابی برای توسعه واقعی گردشگری در همه ابعاد تبدیل شود. پس از توافق ژنو و به دنبال آن آب شدن یخ روابط دیپلماتیک غرب و ایران، بازار گردشگری ایران پویاتر شده است. آمارها از افزایش ورود گردشگران خارجی به کشور خبر می‌دهند و پیش‌بینی‌ها هم از رونق این صنعت حکایت می‌کنند. رفع تحریم‌ها، دستاوردهای بسیاری در بخش گردشگری داشته که افزایش گردشگران خارجی، ورود سرمایه‌گذاران خارجی به کشور برای مشارکت در پروژه‌های گردشگری، توسعه اشتغال پایدار در این بخش، کاهش وابستگی به نفت و امکان استفاده از کارت‌های اعتباری خارجی در کشور از جمله آنها است. با این‌همه برخی فعالان این صنعت بر این باورند که ایران همان‌طور که یک توافق خارجی را پشت سر گذاشته، باید یک توافق داخلی را نیز پشت سر بگذارد؛ تفاهم بین بخش‌ خصوصی گردشگری با همه بخش‌ها و سازمان‌ها.

بُعد سیاسی

براساس این گزارش، گردشگری حوزه‌ای است که هم به صورت مستقیم و هم غیرمستقیم از جایگاه سیاسی کشورها در مناسبات بین‌المللی تاثیر می‌پذیرد. بعد از توافق و در پی تغییر نگاه دنیا به ایران، انتظار دوستداران سفر به این سرزمین پس از چند سال وقفه و انزوا پایان یافته و کشور با روند رو به رشد متقاضیان سفر به کشور مواجه شده است.

برجام-و-گردشگری-0

بُعد اقتصادی

براساس گزارش اتاق ایران، به گفته روزنامه فایننشال‌تایمز هرچند تحریم‌ها، به‌طور مستقیم صنعت گردشگری را هدف قرار نداده‌ بود، اما مانع از انتقال پول به داخل و خارج از ایران می‌شد.

بُعد اجتماعی

اما گزارش اتاق ایران تاکید کرده که همه اثرات برجام بر گردشگری در اثرات اقتصادی و سیاسی خلاصه نمی‌شود. اگر ابعاد اقتصادی را به عنوان بعد کمی گردشگری ارزیابی کنیم، ابعاد اجتماعی را می‌توان به عنوان بعد کیفی آن مورد تحلیل قرار داد.

بُعد فناورانه

یکی از چالش‌های پیش روی گردشگران در ایران محدودیت‌های بانکی در حوزه گردشگری خارجی است که انتظار می‌رود با تحولات بانکی رخ داده و وصل شدن به جامعه جهانی و به کارگرفتن کارت اعتباری بین‌المللی این مشکل نیز حل شود.